Wirtualny cmentarz

Cmentarz rzymsko – katolicki w Pławnie został założony w XIX w., około 1892 roku.

Ma wartość historyczną, religijną i kulturową dla Parafii Pławno.

Usytuowany jest na nierównym terenie, którego płaszczyzna opada w dół w kierunku rz. Warty, począwszy od bramy wejściowej ku drewnianemu krzyżowi.

Cmentarz ma kształt prostokąta ograniczonego czerwonym ceglastym parkanem, którego przęsła w większej części są nachylone w różnym stopniu, inne zniszczone, a w pobliżu małego ołtarza uszkodzone, cztery usunięte i zastąpione siatką ogrodzeniową.
Brama wejściowa oraz słupy zupełnie zużyte. W okresie niepogody główna aleja staje się trudna do przejścia dla konduktu pogrzebowego.
Główną aleję przecinają dwie poprzeczne o nieregularnej szerokości.
Cmentarz nie był uporządkowany ani zmieniony w najmniejszym stopniu od czasu powstania, poczyniono jedynie drobne naprawy.

Ślady przeszłości: najstarsze zachowane groby przodków, zabytkowe pomniki z końca XIX wieku, (lata 1894 – 1895) i początku XX wieku (lata 1910 – 1920).

Cenne architektoniczne pamiątki to: 16 grobów żołnierskich, usypana zbiorcza mogiła ukrywająca szczątki z poprzedniego cmentarza, grób rodziny Longchamp de Berier, właścicieli majątku Pławno.

Cmentarz parafialny jednoczy lokalne społeczności z terenów sąsiednich miejscowości, nie tylko w dni pogrzebowe ale też podczas dni świątecznych, w tym głównie listopadowych.

 

Wieloletnie zaniedbania wymagają podjęcia zasadniczych działań w celu zaspokojenia potrzeb społecznych.
Obecnie są zbierane i gromadzone środki na naprawę zabytku.